Vyberte stránku

Plesová sezona je sice za námi, ale rozhodl jsem se na tu příští pořádně připravit. A tak jsem vytvořil malý projekt se kterým na plese doslova zazáříte.
Za použití 3D tisku, a drobného mikrokontroléru, pár programovatelných ledek jsem sestavil motýlka celkem běžné velikosti,
který můžete nosit během společenské události na krku.

motylek

Nejdřív objasním co je uvnitř, a potom se podíváme na tisk samotný.
Deska, která řídí celý přístroj se nazývá Trinket, od firmy Adafruit. Principielně je to malá deska podobná známým arduino, a dokonce se programuje ve stejném prostředí. Jediný rozdíl je samotný čip, kterým je ATtiny85, jemuž k funkci pomáhá 8K flash, 512 bytů SRAM a 512 bytů EEPROM paměti. Běží na 8MHz ale údajně lze pomocí software dosáhnout i dvojnánsobných 16MHz. Samotná deska má dvě varianty, a to sice s 5V nebo 3V logikou. Připojit se do počítače dá micro usb kabelem, ale pro nahrání programu je potřeba před nahráváním stisknout reset tlačítko, aby se čip dostal do nahrávacího módu.

Kromě čipu samozřejmě motýlek obsahuje LED diody které jsou ale programovatelné. Diody z řady Neopixel od téže firmy jako deska, slouží jako řetěz s adresovatelnými ledkami byly pro mne jasnou volbou. Ze strany Adafruitu mají pěkný návod na použití, dostupnou knihovnu pro Arduino IDE a zapojení je také snadné. Stačí připojit ledky jako řetěz za sebe, s použitím celkem tří drátů, kde jeden vede +, druhý – ze zdroje, a jeden datový kabel z pinu arduina. Samotné arduino by mělo zvládnout ovládat až 500 těchto „pixelů“ a tak je pro projekty místa dost.

motylek_PLA

Ale už k tisku. Model vytvořený v programu Autodesk Fusion360, jsem tiskl na našich tiskárnách z průhledného a černého filamentu.
Model je dostupný na Thingiverse a můžete si ho vytisknout a sestavit. S trochou štěstí nebudete ani potřebovat přední průhledný kryt a zadní černou krabičku přilepovat, protože vrstvy na výtisku do sebe výborně zapadnou a motýlek drží pohromadě sám od sebe.

Zapojení motýlku není složité, na zadní straně LEDek je vždy označeno který kontakt je který, a z ledek je potřeba vytvořit řetěz. Z něj pak vedou tři vodiče, + – a signál ovládající ledky. + a – jsem připojil na stejné kontakty přivedené z baterek do arduina, a signál končí v kontaktu 2 na desce arduina, ale tento kontakt lze v programu přepsat na jiné piny. Pro ochranu ledek jsem ještě přidal 100mF kondenzátor na + ale není nutností. Napájení zajišťují tři AA baterie v zakoupené krabičce s klipsem, ale určitě je to zbytečně velký zdroj v kapse.

Program jsem umístil na náš Github, a aktuálně obsahuje dvě funkce které každá způsobuje rozdílný efekt světel na motýlku. První, nazvaná knight rider, jak název napovídá, vytváří efekt jezdící čáry, a to konkrétně do osmičky. Druhá funkce, repro, vytváří efekt vln, které se na obě strany rozšiřují v motýlku, trochu jako ikona WIFI, s jednou čárkou která jezdí od nejslabšího k nejsilnějšímu.
Fantazii se meze nekladou, a tak si můžete program stáhnout a upravit tak, aby váš motýlek blikal jak se vám zlíbí. Budete-li chtít, můžete poslat commit na github a sdílet tak váš efekt i s ostatními.

Letos byl motýlek dělán trochu narychlo, protože jsem s ním chtěl pár plesů oběhnout, a tak jsem nestihl doplnit všechno co jsem chtěl. Takže do další plesové sezony doufám, že se mi podaří připojit k motýlku i bluetooth modul, a ovládat jeho blikání přes aplikaci na smartphone. Pokud se mi to povede, očekávejte další článek s novými informacemi. 🙂

Líbí se Vám motýlek? Chtěli byste podobné projekty? Napište nám! 🙂

Jan Vochomůrka
Latest posts by Jan Vochomůrka (see all)