Vyberte stránku

IMG_7150

Pro jednoho z našich klientů jsme vytvářeli razidla do kůže a při té příležitosti jsme se rozhodli, podělit se o návod i s Vámi. Jedná se o 3D tisknutá razidla do kůže, která si můžete vytvarovat podle vlastního uvážení nebo potřeby. 

Hlavním použitím těchto razidel je zanechat vámi požadovaný vzor v kůži. Veliká výhoda je, že razidla si můžete sami vyrobit i doma, pokud samozřejmě vlastníte 3D tiskárnu. Pokud ne, napište nám, rádi vám razidla vyrobíme. Naše razidla se skládají ze dvou komponentů: držáček a samotné razidlo.

1. KROK

Co potřebujeme k výrobě:

  • software na modelaci razidla (my jsme použili Blender)
  • 3d tiskárnu, příslušný fillament (PLA, ABS – je odolnější, nebo PETG)
  • nástroje (buď kladivo nebo dřevařské kleště)
  • špalek dřeva na rozložení tlaku (pokud je razidlo malého průměru),
  • neošetřenou, nejlépe jehněcí kůži.

2. KROK

Vyberte si tvar

U tohoto kroku je důležité vybrat si správný tvar razidla, nejlépe s jednoduššími tvary. Budete se totiž muset poprat s modelovacím programem. Stáhněte si z webu podkladový obrázek buď v souboru JPEG nebo PNG, a importujte ho do kreslícího programu. Pokud si nejste v tomto kroku jistí, nevadí, i s tímhle Vám velice rádi pomůžeme.

K1

 

 

 

 

 

 

3. KROK

Krájení

Když už máte vymodelováno, musíme model „rozkrájet“ v softwaru na to určeném a to ještě před tím, než pošleme soubor do 3d tiskárny. My jsme použili Simplify3D. Zkuste natočit model tak, abyste vytvořili lepší raster a taktéž bude mít model lepší pevnostní vlastnosti.    

K1příprava

4. KROK

Pojďme tisknout!

Vyexportujte data do STL. souboru a odešlete do Vaši tiskárny. Nezapomeňtě taky vytisknout držáček na razidlo, je to důležitá součást.

5.KROK

Příprava kůže

Mezitím, co se bude tisknout Vaše razidlo, využijte čas na přípravu kůže. Namočte ji do teplé vody minimálně na 5 min. Čím déle, tím lépe. Kůže zůstane měkká, proto se do ní Váš vzor jednoduše protlačí a zůstane, protože kůže má taky vynikající paměť.

6. KROK

Sestavení

Když už máme všechno vytištěné, vložíme razidlo do držáčku, tak, aby se nám nestalo, že při prvním úderu něco odlítne.

IMG_7158

 

7.KROK

Ražení

Teď konečně nastal čas použít i nástroje. Můžete použít kladivo (pozor na prsty), nebo si zaposilovat se svěrákem. 😛

15204224_1305383082815471_11283631_o

 

 

 

 

 

 

Přejeme hodně zábavy!

Irina Kruteková
Latest posts by Irina Kruteková (see all)