Vyberte stránku

Zvažujete, že si necháte něco vytisknout a nevíte jak na to?
Tento článek vám umožní nahlédnout pod pokličku procesu před 3D tiskem, kdy je potřeba vytvořit data modelu.

Rychlé odkazy:logoWire

U nás v MakersLabu máte možnost nechat si vytisknout Vaši věc na 3D tiskárně, a to hned několika technologiemi. Data se pro ně ale prakticky neliší. Všechny potřebují 3D model vytvořený v počítači, s daným formátem .stl. Pro úplnost doplním že plnobarevný tisk bust je tvořen jiným formátem s texturou, ale tomu se v tomto článku věnovat nebudu.

K tomu, abychom data získali, můžeme postupovat hned několika způsoby:

  • Stáhneme si data z internetu
  • Necháme si je vymodelovat na počítači od někoho kdo to umí
  • Vymodelujeme si je na počítači sami

Stažení z internetu je nejjednodušším způsobem jak data získat. Nevýhodou je to, že data nebudou tolik unikátní, a nemusí úplně vyhovovat Vašim potřebám. Stahujeme data ve formátu STL.

Pro modeláře je důležitá informace o exportu. Jejich modelovací software pravděpodobně neukládá soubory stl přímo, je potřeba stisknout tlačítko export a následně zvolit formát STL. Ne všechny programy pro modelování umí exportovat STL, například Google sketchup potřebuje přidat rozšíření pro export do stl, návod jak na to najdete v našem článku. Kromě formátu jsme vytvořili i článek kde jsou rady pro modelování pro tisk, aby i modelář věděl jak připravit model kvůli vlastnostem 3D tisku. U nás v MakersLabu stačí mít třeba jen nákres na papíře, a my jsme schopni pro Vás objekt ztvárnit na počítači a poté ho i vytisknout.

grafika_01 1verze
Příprava figurek pro hru Battle for Nethervein. Během několika málo dnů vytvoříme digitální 3D model

Pokud chcete s modelováním začít, můžete buď navštívit některý z našich kurzů, nebo se pokusit ponořit do tajů modelování na vlastní pěst. Různé programy které lze použít najdete v našich článcích o modelovacích programech.

Po exportu mohou nastat chyby v modelu, protože nikdo není dokonalý a ani počítače si se vším neporadí. Proto je potřeba si model prohlédnout zda je jeho tvar takový, jaký požadujeme,  a také zda jsou data správná a kompletní. Informaci o vadě Vám dá prohlížeč stl souborů, ať už níže zmíněný 3D builder, či jiné. Buď sám záhlásí chybu a nabídne Vám opravu, nebo bude na modelu vidět „dovnitř“, to znamená že bude nekompletní. Pokud například 3D builder neopravuje Váš model, doporučujeme navšítívit online opravu souborů netfabb. I po této opravě doporučujeme si model znovu prohlédnout, než ho zašlete pro tisk.

O formátu STL:
Formát se používá zejména proto, že oproti běžným CAD souborům obsahuje data jako třídimenzionální tvar složený z bodů, bez jakékoliv barvy, či textury. Obsahuje jednotky, ve kterých je model vytvořen. To znamená, že při exportu lze rozhodnout, zda 1 znamená 1mm, 1cm, 1m, či 1”(palec) a podobně. Proto hlavně při stahování z internetu doporučujeme při objednávce tisku připsat jaký požadujete rozměr, abychom Vám model nevytiskli v jiné velikosti.

The_differences_between_CAD_and_STL_Models

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/The_differences_between_CAD_and_STL_Models.svg

Jak taková data zobrazit či upravit?

Pro zobrazení máte v počítači pravděpodobně nástroj společnosti Microsoft (za předpokladu že používáte systém Windows 10) s názvem 3D builder. ten umožňuje otevřít modely stl a dokonce má i možnosti je upravovat, a hlavně zobrazovat rozměry.

3dbuilder

rozměry v 3D Builderu

Jan Vochomůrka
Latest posts by Jan Vochomůrka (see all)