Vyberte stránku

Jak dostat aktuální verzi firmware (program uvnitř řídící jednotky tiskárny) modelu Prusa i3?
Přinášíme Vám jednoduchý návod krok za krokem.

 1. Stáhneme požadovanou verzi firmware
  Na stránce http://www.prusa3d.cz/ovladace/ stáhneme požadovanou verzi firmware.
  Pozor! Je nutné zvolit správnou desku RAMBO, kterou máte ve své tiskárně. 4 verze odlišuje do dvojic verze tiskárny s 3mm filamentem a 1.75mm filamentem. Druhou odlišností je samotná deska, verze 1.0 má „vystouplé“ konektory pro display na obrázku směrem dolů, novější 1.3A je celá obdélníkového tvaru.
  Pozor! Soubory firmware ukládejte na disk s nainstalovanými ovladači (info pro jejich případné stažení pod následujícím obrázkem). U Os Windows typicky disk C.

  stažení
  odkazy pro stažení jsem v obrázku označil červeně

  Na stejném odkazu, pokud jsme tak již neudělali při prvním používání tiskárny stáhneme také ovladače do našeho počítače aby mohl komunikovat s deskou RAMBO. Ovladače jsou součástí balíčku instalátoru prusa, který má v sobě mimo nich i Slic3r, Pronterface, aplikaci ColorPrint a pro nás nyní důležitou FirmwareUpdater. Pokud již tento balíček máte nainstalován můžete přeskočit k dalšímu kroku
  ovladace
  odkaz pro stažení ovladačů pro Windows a Mac OSX


 2. Připojíme tiskárnu do usb portu
  Tiskárnu připojíme k počítači pomocí usb kabelu a pokud jsme tak již neudělali, zapneme ji vypínačem u zdroje.


 3. spustíme program FirmwareUpdater
  zakladvyber souboru
  Stiskem talčítka Choose File nám vyskočí dialogové okno pro výběr souboru, kde zvolíme .hex soubor ze staženého firmware. Rozdíl ve dvou hex souborech v obrázku nahoře je v jazyce – zvolíme tedy požadovaný jazyk menu tiskárny, pokud máme u tiskárny displej. Pokud se nám vše povedlo správně, rozbalovací šipečka pod nadpisem Choose serial port by nám měla nabídnout některý z COM portů kde je připojená tiskárna. Pokud je to jediné zařízení připojené k vašemu počítači, nemáte problém s výběrem. Pokud máte připojených více tiskáren, port zjistíte nejsnadněji pomocí Pronterface, kde zvolíte port, a zkusíte ovládat tiskárnu. Ta která se pohne je na onom portu.
  port
  Pokud se port neukazuje, pomůže tlačítko Rescan, jinak asi chybí potřebné ovladače a je nutné stáhnout balík ovladačů z bodu 1, druhý obrázek.Poslední kontrola, tiskárna běží, kabel je v usb, port i soubor jsou zvoleny a my můžeme stisknout tlačítko Update!
  updating
  Černé okýnko pod nadpisem Check output if it’s ok zobrazí nápis Updating firmware, čili Nahrávám novou verzi firmware. Pod ním velkými písmeny naskočí DO NOT DISCONNECT ANY DEVICE!! NEODPOJUJTE ŽÁDNÉ ZAŘÍZENÍ!! Protože by se mohlo stát, že desku poškodíte, a nový firmware se už nenahraje. V průběhu updatu displej ukazuje místo veškerých symbolů čtverečky.


 4. Máme hotovo
  succesPokud vše proběhne bez problémů, v okénku oba nápisy zmizí a nahradí je věta Firmware updated successfully! neboli Firmware nahrán úspěšně. Změněný firmware poznáme na displeji tiskárny, verze je (od verze 2.2.1) uvedena v menu.
  displej1V menu vybereme možnost podpora.
  displej2Verzi vidíme na druhém řádku.


  Tímto jsme dokončili update firmwaru na tiskárně Prusa i3 a já se na vás budu těšit u dalších návodů a článků.

Jan Vochomůrka
Latest posts by Jan Vochomůrka (see all)