Vyberte stránku

3dmodelovani15Nejsem IT člověk, neumím uvažovat v nulách a jedničkách, ale věřím že i takoví lidé občas vylezou spoza zatemněných oken se zlatými foliemi  .-)  Pokud žijete stále ještě na příkazovém řádku a nedělá vám problém na konci  řádku psát středník, tak si myslím že nehledejte jiný program než OpenSCAD.

3D grafika psaná textem, příkazem a kódem. Tutoriály nehledejte, jděte rovnou na wikipe a hledejte jaký výraz je tím správným do vašeho řádku.

Můžeme do této kategorie přiřadit i Blender a Grasshopper, kde jde skriptovat, ale o těchto programech jsem se již zmiňoval v předchozích dílech a více glorifikovat je již zbytečné .-)

Skriptování probíhá většinou již na přednastavených funkcích a není přímé, intuitivní pěkně řádek  po  řádku spojování přes funkční šipky není příliš čisté a člověk tomu musí přijít na  kloub.. takže Openscad zůstává asi v této kategorii osamocen se svou  krásnou  jednoduchostí.

www.openscad.org

 

Tímto celý seriál asi skončím. Doufám že, se popis programů pro 3D modelování, se kterými jsem se za své působení ve 3D světě měl možnost seznámit líbil. Věřím, že existují i další a specializovanější programy, které řeší třeba velice úzkou problematiku 3D grafiky. Pokud vám tu chybí, neváhejte se podělit o své zkušenosti ve FB  skupině o 3D modelování, nebo zde v komentářích. Budu rád za jakoukoliv kritiku. Popřípadě vás velice rád uvidím v MakersLabu, kde můžeme pohovořit podrobněji o programovém řešení 3D grafiky a pokusím se vám na váš problém najít právě nejvhodnější řešení.

Příště se můžete těšit na další tipy pro designéry, návrháře a 3D modeláře. Povíme si třeba jak správně modelovat, kde prohlížet a opravovat modely.

Adam Jech
Follow
Latest posts by Adam Jech (see all)