Vyberte stránku

Dnešní, třetí, kapitola by mohla být neuvěřitelně obsáhlá, proto se omlouvám všem, kteří zde nenajdou svůj program, ve kterém vytvářejí modely. V základu bývaly 2D rýsovací programy. S příchodem CNC strojů  se  rozrostly do  třetího rozměru  buďto jen v rozšíření nebo byly celé překopány.  Ano, CAD všichni dobře známe a umí 3D… a je mnoho dalších, Inventor, Maya, mnoho programů z rodiny CAD.. a také poměrně lákavou novinkou loňského léta je OnShape – tedy cloudový program. Nesmíme opomenout i free verze jako 123 Design, TinkerCAD, nebo Sketchup. Vykreslení základního tvaru, který poté  vytahuji do prostoru a tak dále a tak dále..pro lehké i těžké konstrukce není asi nic lepšího 🙂

 

Inventor a SolidWorks

3dmodelovani12Mají šroubky, konstrukční prvky a součástky ve svých databázích.  Není tedy nutné se s nimi modelovat. Nenechte se mýlit. Dostat takovýto model  do 3D tiskárny je pak poměrně problém. Uzavřenost modelů či průniky hmot moc  konstrukčním programům  neříkají, ale pro lidi co mají za sebou technické obory, tak jim tyto programy sednou jako dělané. Avšak učení od píky nedoporučuji .. Ztratíte se už jen při vytvoření krychle.

S programovacími nadstavbami je možné využívat i výpočetní funkce a počítat například odpory  vašich  modelů či pevnosti, počet použití do zničení, vibrace a třeba i hluk motoru. Programy, které svými rozsahy sahají ze běžnou lidskou představivost. Také si za takovéto věci sáhnete poměrně  hluboko do  peněženek.  Pokud by jste chtěli něco méně náročného, je vydán Fusion 360 – opět mladší bratříček Inventoru od firmy Autodesk  .-)

www.autodesk.com

www.solidworks.cz

 

123 Design, TinkerCAD, Sketchup

3dmodelovani13Často si říkám co asi dělají vývojáři programů jako je Solidworks ve svém volném čase v sobotu večer v říjnu loňského roku 🙂 pro své desetileté ratolesti. Mám na to jednoduchou odpověď 🙂 Přesně tyhle prográmky :-D. Nevím  co více dodat. Doba učení s takovým programem se rovná snědení hamburgeru a lačnost po dalším je úplně stejná. Pak si řeknete: sakra bylo to super, chtělo by to něco jiného..lepšího? Sakra vždyť tomu chybí maso .-)  Export *.STL pro tisk je automatickou součástí těchto programů 🙂

www.123dapp.com/design

www.tinkercad.com

www.sketchup.com

 

Onshape

3dmodelovani14Ať žije cloud .-) Rychlé, bez instalace. Nutná pouze registrace. Možnost práce více lidí najednou na jednom projektu. Silný nástroj na konstrukce a pokud chcete vytvářet konstrukce a neumíte v jiných programech, tak myslím že tento je asi nejvhodnější..výstupy pro 3D jsou již samozřejmostí a tedy není problém se pustit  do vlastních konstrukcí. Navíc možnost modely otevírat v mobilu nebo na tabletu.
www.onshape.com

Adam Jech
Follow
Latest posts by Adam Jech (see all)