Vyberte stránku

Spousta lidí a firem si dnes kupuje 3D tiskárnu nebo o tom uvažuje. Často přichází otázka – co tisknout? Asi nejjednodušší řešení je vyhledat si model v internetové databázi 3D modelů jako je třeba thingiverse.com nebo youmagine.com, ten si pak stáhnout ve formátu STL, připravit pro tisk a vytisknout. Brzy ovšem člověk přijde na to, že mu modely z databází nevyhovují a rád by si zkusil vytisknout něco svojeho. Vytvořit svůj vlastní design. Přichází na řadu modelování ve 3D.

Software pro modelování v třidéčku může být pro začínájícího modeláře poměrně velká bariéra a to jak finanční tak dovednostní. Samotné ovládání často nebývá velmi intuitivní a ceny modelovacích nástrojů jsou pro začínající firmu nebo domácí využití velmi vysoké. Lze využít open source modelovacích nástrojů, které si zdarma stáhneme a nainstalujeme do počítače. O těch si povíme v některém z příštích příspěvků.

Nově vznikají cloudové online modelovací nástroje, kdy vlastně vůbec nic neinstalujeme, ale vytváříme 3D modely přímo v prohlížeči. Modely zůstávají uloženy v cloudu (v uložišti na internetu) a vy je můžete lehce sdílet a editovat z jakéhokoliv počítače připojeného na internet. Je to takový google doc pro 3D modelování. Dva takové online modelovací nástroje si nyní představíme.

Tinkercad

Tinkercad je velmi jednoduchý nástroj, se kterým zvládnou pracovat i děti. Zdarma si zde založíte účet a můžete začít modelovat přímo ve webovém prohlížeči (doporučuji Chrome). Tinkcercad je velmi intuitivní na ovládání. Nečekejte, že v něm budete navrhovat složité konstrukční modely, ale pro velmi jednoduché a rychlé modelování je ideální. Doporučil bych ho všem co s modelováním teprve začínají. Tinkercad představuje výborný start do světa 3D.

Součástí tinkercadu je i sada lekcí, ve kterých se jednoduše krok za krokem seznámíte s možnostmi, které tinkercad nabízí.

 OnShape

Onshape je velmi užitečný nástroj pro začínající i pokročilé konstruktéry. Také zde nic neinstalujete, vše běží v prohlížeči. Po registraci si zdarma můžete vytvořit až 10 privátních souborů s 3D modely o velikosti nepřesahující 100MB. Jakmile jeden z těchto limitů přesáhnete, máte možnost tvořit další designy, ale už budou přístupné všem – public.

Jeho velikou výhodou je například možnost importu z různých formátů jako STEP, solidworks nebo dokonce i CATIA.

Výsledný model pak jednoduše exportujete do STL formátu a stáhnete pro tisk.

Latest posts by Tomáš Michálek (see all)