Vyberte stránku

V MakersLabu jsem byl na tří týdenní praxi v rámci školy, studuji Střední uměleckou průmyslovou školu. 3D tisk mě zajímá protože se dá využít v sochařství,o které se sám zajímám a chtěl bych se mu v budoucnu věnovat. 3D tisk dokáže vytvořit věci, které by člověk sám nedokázal vyrobit.

Za tři týdny jsem se v MakersLabu naučil obsluhovat tiskárny Prusa i3 a Wanhao Duplicator 4. Obě dvě tiskárny se obsluhují jinak, a není to složité. Nově je také v MakersLabu tiskárna RebeliX, která je podobná Prusovi, je také open source. Poznal jsem rozdíly mezi různými druhy filamentů (materiálů), existuje i dřevěný a bronzový filament, což mě docela překvapilo.

Ovládám základy modelování v Blenderu. Následně vymodelovanou věc umím vytisknout.

Modelovat ve 3D se můžete naučit v designovém úterý, když přijdete do Makerslabu.

 

Další zajímavá věc je 3D skenování, buď na Scanectu, který dokáže skenovat větší věci, kompletní hlavu, nebo i místnost, ale není tak přesný jako Fuel3D. Ten nedokáže naskenovat tak velké objekty jako Scanect, ale za to je velmi přesný. Je zaměřený především na skenování obličejů, a na skenu je vidět i každý vous nebo vlas.

Pořádali jsme akci, kdy jsem skenoval obličeje návštěvníkům kavárny, a pak jsme jim skeny posílali.

Skeny jsem upravoval v Netfabbu, kde jsem odstraňoval nežádoucí součásti. V MakersLabu jsou i dvě hlavy, které jsem vytiskl. Jedna, obličejová část, která je naskenována Fuel3D je Adamova hlava, a druhá bysta, Scanectem, která je Tomáše. Můžete se na vytištěné hlavy přijít podívat do MakersLabu.

Třetí týden jsem dostal prsten se svým profilem, což je záležitost kterou vymyslela Renáta.

Na toto téma se pořádájí akce kdy se lidem tisknou personalizované prstýnky. Je to prsten, po jehož obvodu máte zaznamenaný  nos, rty, čelo a oči, ale z profilu.

 

Dále se v Makersabu pořádá spousta přednášek a workshopů. Úvod do 3D tisku, seznámení s filamenty, a různé nárazové přednášky které pro vás mohou být zajímavé.

S praxí jsem byl spokojen, a naučil jsem se spousty nových věcí. Mimo jiné jsem se naučil i o něco lépe ovládat počítač 🙂

Autorem článku je Bobby Rakeťák. Tímto mu děkujeme. Parádně se nám s ním spolupracovalo!

Latest posts by Tomáš Michálek (see all)