Materiály pro 3D tisk

3D tisk "FDM"

3D tiskárny v 3D továrně, patří do rodiny „FDM (Fused Deposition Modeling)„.  Technologie kdy se klade roztavený plast na sebe. Je to velice podobný princip jako mají tavné pistole na silikon, které znáte z domácností. 

Filament / 3D tisková struna

Náplně do 3D tiskáren jsou velicé podobné silnému vlasci, nebo struně. Tyto materiály jsou připravené právě pro 3D tiskárny. Vyrábějí se ve všemožných barvách a i rozných chemických složení. Všechny amteriáli patří mězi takzvané termoplasty. Jejich teplato tuhnutí se pohybuje kolem 200 stupňů.

Vzoreček

Pokud nemáte představu o tom jak vypadají materiály a následné 3D výtisky z nich můžete si objednat od nás vzorkovnici  tiskových materiálů  -ZDE-.

Materiály, ze kterých 3D tiskneme.

3D tiskový materiál PLA:

Modely vyrobené z PLA jsou vyrobeny z termoplastu. PLA je velmi užitečný pro designové použití a i pro funkční použití. PLA modely nejsou příliš přesné a mají střední úroveň tištěných detailů. Máte spoustu svobody při návrh modelu. Nicméně, kvalita povrchu modelů je hrubší, ve srovnání s jinými materiály. Největší výhodou PLA je jeho chemické složení. Tento termoplast je na bází kukuřičného škrobu, tedy je plně odbouratelný  a nezatěžuje životní prostředí. Nevýhodou tohoto materiálu je že se při tiku lehce kroutí a u věcí větších rozměrů může dojít k deformaci v rovině tisku i o milimetry.

3D tiskový materiál ABS:

Modely vyrobené z ABS jsou vyrobeny z termoplastu. ABS vhodný pro konstrukční použití a i pro funkční použití. ABS modely mají střední úroveň tištěných detailů. Nicméně, kvalita povrchu modelů je hrubší a občas ušpiněná, ve srovnání s jinými materiály. Největší výhodou ABS je jeho chemické složení, které nám dovolí tento materiál snadno opracovávat a popřípadě  i leptat či lepit pomocí acetonu.  Nevýhodou tohoto materiálu je že se při tisku lehce kroutí a u věcí větších rozměrů může dojít k deformaci v rovině tisku i o milimetry.

PET-G 3D tiskový materiál:

Pokud máte zájem mít svůj model z transparentního materiálu je důležité si uvědomovat několik velice důležitých faktorů..

  1. tiskový materiál je obecně dražší
  2. nebude průhledný
  3. každý i model tvar bude mít jiné optické vlastnosti
  4. vyšší vrstva = lepší vzhled
  5. budou patrné všechny drobné chybky tisku

Obecně jde říci, že pokud chceme opravdu pěknou, optickou věc je dobré tisknout minimálně na 0,3mm ideálně na 0,5mm tlouškou vrstvy a pouze jedno perimetrové tisky, tedy bez výplně a bez otvorů a velkých převisů.

3D tisk z nylonu

Rozhodnout se tisknout z nylonu, doporučuji po osobní konzultaci a i po předchozím tisku z jiného, levnějšího, materiálu. Nylonové tisky vynikají velkou pevností a tuhostí. Tenké části a vysoké tisky mají ale tendenci delaminovat, a proto jsou možné pouze určité druhy tvarů. Určitě nevhodným tvarem je váza :-). tento materiál je velice porézní a tedy bude i hodně nasákavý, při noření do barev bude přijímat barvu. tisk je velice obtížný a je možné že bude cena o riziko navýšena.

Toto je pokusný výtisk, kde je vidět přijímání barvy.

Materiály v pohledu do budoucnosti

S tím jak 3D tisk je v dnešních dnech na vzeutupu, ve využívání a používání 3D tiskáren. Objevují se dajší a dašlí aplikace kdy lze 3D tisk použít. Dá se říci že nové materiály se objevují jak houby po dešti, ale fakticky to je cca jeden materiál za pů roku až rok, pokud bychom se chtěli bavit o novince a né jen obchodních názvech a ruzných brendech.

Tým 3D Továrny